Přeskočit na obsah

Exkurze do Olomouce a Osvětimi

Vstupní brána Auschwitz I

Již tradičně se vypravili studenti 3. ročníků, doplněni o studenty 2. OSE, na dvoudenní exkurzi do Olomouce a Osvětimi. První den jsme se vydali na dlouhou cestu směr Morava. Naším prvním cílem se stal Svatý Kopeček u Olomouce. Po nutném dozásobení v obchodním centru a následném ubytování na kolejích Univerzity Palackého následovala prohlídka města. Zde žáci viděli katedrálu sv. Václava, místo v jejíž blízkosti skončilo panování dynastie Přemyslovců, jelikož v přilehlém paláci byl zabit poslední mužský člen rodu, Václav III. Dále jsme si prohlédli sloup Nejsvětější Trojice na hlavním olomouckém náměstí (památka UNESCO) a také místní „budovatelský“ orloj. Poté již následovalo zasloužené volno před náročným programem druhého dne.

Brzy ráno jsme se vydali vstříc hlavnímu cíly exkurze, koncentračnímu táboru Osvětim. Nejprve jsme navštívili první část tábora, Auschwitz I. Prohlídka probíhala v polském jazyce, ale k dispozici byl simultánní překlad vyučujícího. Když jsme prošli (nechvalně) proslulou branou s nápisem „Arbeit macht Frei“, jistě na některé padla tíseň tohoto místa. Kromě vstupní brány jsme dále prošli bloky, ve kterých dříve žili a umírali vězni nacistického režimu. Zde jsme se seznámili s táborovým režimem, prací vězňů, systém tzv. konečného řešení a viděli zbytky věcí, které zde po lidech zůstaly (nádobí, hygienické pomůcky, zavazadla, oblečení…). Prošli jsme i okolo šibenice, na které byl symbolicky v areálu tábora popraven nejznámější představitel tábora, velitel Rudolf Höss. Zajímavý jistě byl i vstup do jediné dochované plynové komory, prohlídka krematoria I. či bloku č. 11 (táborové vězení a místo poprav).

Následně jsme se přesunuli do největšího nacistického tábora Auchwitz II – Birkenau. Měli jsme tu možnost vyjít do strážní věže, která je v budově tzv. Brány smrti. Skrz ni projížděly vlakové soupravy s oběťmi. Naskytl se nám mrazivý pohled na celý areál s dochovanými i zbořenými budovami tábora. Celou návštěvu Osvětimi jsme zakončili u pomníku obětí holocaustu na konci příjezdové rampy v místě, kde stávala krematoria II. a III. Pak nás již čekala několikahodinová cesta domů, na které jsme měli spoustu podnětů k přemýšlení.

Štítky: