Přeskočit na obsah

Jak se správně učit?

Tady je takový malý návod pro ty, kteří chtějí najít ten nejlepší způsob, jak se správně učit.

Jak se správně učit?

Základem je určit, jaký typ vlastně jsi. Potřebuješ k tomu papír formátu A4, na který si napiš do pěti sloupců jednoduché příklady (16-3,24:6 apod.) Dále balíček karet (na prší či na žolíky) nebo pexeso a ještě 30 papírků. Na každý papírek napiš jednoduché slovo: např.ryba, koruna… Poslední důležitou „věcí“ je ochotná osoba, které dáš za úkol napsat deset slov, která ale nesmí být stejná, jako ta tvoje.

Metoda zraková

Důkladně zamíchej balíček karet nebo pexeso a polož ho před sebe rubovou stranou nahoru.Pak začni jednu kartu po druhé pomalu obracet.Chvilku se na každou koukni(ne déle než 3 vteřiny) a polož ji zase obrázkem dolů. Celkem jich takto sejmi deset. Až si prohlídneš desátou, dej se do počítání příkladů, které sis připravil.Počítej přesně půl minuty.Po uplynutí času obrať papír a napiš na něj tolik karet, které sis zapamatoval. Nepodváděj a poznamenej si jen ty karty, na které si vzpomeneš.

Metoda čtecí

Teď si vezmi k ruce svých 30 papírků s napsanými slovy.Opět je důkladně zamíchej a stejně jako v prvním bodě prvních deset pomalu obracej a čti si slova.Až si přečteš desáté, začni počítat další příklady.Po půl minutě list otoč a napiš na něj slova, která sis zapamatoval.

Metoda sluchová

Teď přichází na scénu ochotná osoba. Popros ji, ať ti z papíru přečte svých deset slov. Po posledním začni počítat příklady.Pokud žádné nezbyly, popros svého pomocníka, aby ti jich pár nadiktoval. Po půl minutě přestaň a na druhou stranu napiš všechna slova, která ti uvízla v paměti.

Vyhodnocení

Spočítej kolik slov sis u jednotlivých metod zapamatovala. Nezapomeň je ale ještě zkontrolovat s těmi podle karet i papírků. Pokud máš u všech metod minimálně devět slov uhodnutých, tak ti blahopřeji a marně přemýšlíš o tom, proč se ti ve škole nedaří.Jen jsi líný a neučíš se..:)No a jestli jako většina nepatříš do devítkového společenství:),koukni u které metody jsi nejvíce zabodovala.

Zrakový typ

Nejvíce by ti pomohlo, aby učitelé pracovali s pomůckami. Pokud to nedělají musíš si najít jiný způsob, jak pomůcky nahradit. Zaměř se co nejvíc na obrázky v učebnicích a překresluj si obrázky do sešitu.Lépe si to zapamatuješ, místo biflování.

Čtecí typ

Ty se uč tak, že si co nejvíce látku přečteš v učebnici nebo sešitě. Dělej si poznámky a zapisuj si vše, co myslíš, že je důležité.Párkrát si to přečteš a budeš mít vyhráno.

Sluchový typ

Tobě nezbývá nic jiného než ve škole dávat pozor. Já vím, že je to prakticky nemožné, ale právě sis před chvíli sám dokázal, že nejvíce si zapamatuješ z mluveného výkladu. Takže milostné dopisy nech radši na Hudečku 🙂 a při hodině neposlouchej nikoho jiného než učitele 🙂