Home » Posts tagged 'Zahraniční projekty'

Archiv štítku: Zahraniční projekty

Naši studenti i učitelé na zahraniční stáži v Norsku – report z projektu Crossing Borders (březen-duben 2023)

Den 1

Expedice, Projekt v rámci programu Vzdělávání Fondů EHP 2014-2021 s názvem CROSSING BORDERS, kdy tentokráte celkem 12 žáků a také učitelé z Liberecké zdrávky směřují do Norska, dnes zahájena! Všechny čeká nezapomenutelných 14 dní a my vás samozřejmě budeme informovat, jaké zážitky a zkušenosti si z Norska odnášejí.

Den 2

Naše návštěva v Norsku v rámci projektu CROSSING BORDERS pokračuje . Typická norská architektura, kultura, panoramata, prostě naše seznamování se s městem Steinkjer.

Den 3

A ještě jednou z Norska, kde dnes probíhá vzájemné představení škol. Zahajujeme stínování, seznamujeme se s chodem a zázemím školy a hlavně prezentujeme naši Libereckou zdrávku i ČR! jde nám to, možná i díky skvělému přivítání ze strany našeho partnera projektu Steinkjer videregående skole , náramně!!!!

Den 4

Dnes opět načerpáváme inspiraci, atmosféru i zkušenosti ve školním prostředí, tedy u našeho projektové partnera v rámci CROSSING BORDERS Steinkjer videregående skole. Společně na hodině Fyziky, téma Vlnění, při výuce alternativních činností si naše žákyně vyzkoušely tkalcovský stav, dále výukové činnosti v odborných učebnách, no a oběd dnes děvčata zvládla zcela dle vlastní režie.

Den 5

Již pátým dnem máme jedinečnou možnost seznamovat se díky projektu v rámci programu Vzdělávání Fondů EHP s Norskem. Dnes měla vybraná skupina celkem 12 našich žáků možnost seznámit se s bohatou historií země, kterou norští studenti prezentovali v rámci skupinových prací. No a nechyběla ani prezentace přímo pro nás, v češtině. A opět náš partner Steinkjer videregående skole. Odpoledne se v Norsku nesl v duchu odborného vzdělávání, žáci měli možnost si prohlédnout odborné pomůcky i seznámit se s péčí o klienta. Zajímavostí pro nás bylo například to, že v současné době jsou v Norsku aktuální rekvalifikační programy zaměřené na zvýšení počtu mužů v pomáhajících profesích

Den 6

Projekt Crossing Borders a „Den v muzeu.“ Také dnes se hlásí norská skupina Liberecké zdrávky, společně s partnery Saemien sijte dnes konkrétně objevují museum jižního Laponska.

Den 7

A pojďme se podívat, co se v rámci Crossing Borders a právě probíhající projektu právě koná v Norsku. Dnešní dopoledne se neslo v duchu vzájemné debaty, výměny zkušeností, s kolegyněmi ze stejného typu vzdělávání. Opět jsme přibližovali, co vše patří k naší škole
i České republice, a nechyběl ani obídek! Poté již naše „Senior home visit“, prohlédli jsme si vybavení pokojů, pomůcek, opravdu promyšlenou péči i ošetřovatelskou dokumentaci. Odpoledne mají naše žákyně i učitelé příležitost se účastnit debaty s terénní sestrou, která přišla do Norska ze Slovenska a která se musela přizpůsobit zdejším podmínkám, novému způsobu života, jazyku, zvládnout skloubit soukromý i pracovní život i akreditaci sester, která je v Norsku podmínkou pro vykonávání profese. Tak tady jsme otázkami rozhodně nešetřili! Celý den opět my a Steinkjer videregående skole!

Den 8

Společná poslední večeře před přesunem do Leksviku a také nádherná podívaná. Norsko a Crossing Borders má plno krás!

Den 9

A pojďme pokračovat v Norsku. Náš Crossing Borders a uplynulý víkend. Sobotní den byl věnován přesunu ze Steinkjeru do městečka Leksvik na břehu krásného fjordu. Neděli jsme strávily na rybách. Dopoledne jsme se nalodily na 4 loďky a společně s profesionály vyrazily na lov. Děvčata získala zkušenosti s řízením lodi a ulovily si celkem 10 ryb, které si hrdě připravily k večeři. Mohlo jich být i více, kdyby jim při nedobrovolném koupání pár z nich neuplavalo. Důležité je, že jsme si to všechny užily a vrátily se v plném počtu.

Den 10

Zprávy z Norska Crossing Borders. Náš nový den, ráno jsme zavítaly na partnerskou školu v Leksviku. Po vřelém přivítání jsme se seznámily se školou, obory, výukou a s žáky školy. Naše děvčata odprezentovala informace o naší škole a zapojila se do výuky hned několika předmětů. Vzhledem k tomu, že nás ve čtvrtek čeká odborná praxe v pečovatelském domě a ve školce, proběhla příprava na tyto aktivity. Zajímavá byla výuka dějepisu, kdy si děvčata mohla spolu s norskými studenty zopakovat pochopení tématu prostřednictvím aplikace Kahoot s velmi pěkným výsledkem. Odpoledne jsme si užívaly sluníčka a nemůže chybět společná večeře v místní rybí restauraci.

Den 11

Nový den jsme zahájily přesunem do Trondheimu, kde jsme navštívily univerzitu s bakalářským programem Ošetřovatelství. Žákyně si prohlédly moderně vybavené učebny pro praktickou výuku a vyzkoušely si některé dovednosti na inteligentních figurínách s programovatelnými výukovými funkcemi (měření tepu, výbavnost korneálních reflexů, neinvazivní měření krevního tlaku, SpO2, EtCO2…). Prostory jsou zařízeny jako plně vybavené nemocniční oddělení intenzivní péče. Spolu s operačním sálkem a dětskými lůžky poskytují širokou škálu možností přípravy výukových scénářů. Výuka ošetřovatelství zde probíhá prostřednictvím metod využívajících virtuální techniku. Na simulacích a ve virtuálním prostoru se studenti učí eliminovat chyby a přehmaty, které jsou vzájemně diskutovány a dovysvětleny s cílem minimalizace jejich výskytu v reálných podmínkách. Tyto výukové figuríny a možnosti by se nám ve škole moc hodily. Odpoledne pokračovalo prohlídkou nemocnice doplněnou podrobnými informacemi o systému zdravotní péče v Norsku. Den jsme zakončily prohlídkou historické části Trondheimu a děvčata nakupováním.

Den 12

Crossing Borders a opět zprávy z Norska. Ráno jsme vyrazily na exkurzi do továrny CTM Lyng, kde se vyrábí inteligentní pomocníci pro každodenní život, pro zdravotnictví a domácí péči (čidla reagující na světlo a tmu, dálkové ovládání teploty, alarmy pro seniory…). Firma CTM Lyng si zakládá na genderové rovnoprávnosti zaměstnanců a velmi dbá na dodržování zákonů v souladu s udržitelným rozvojem. Zásadně vyrábí a používá recyklovatelné materiály. Po inspirativní prohlídce firmy jsme se přesunuly na sluníčko k moři po stopách dávných Vikingů. Navštívily jsme místo, kde se nachází nejužší část zdejšího fjordu, které používali k přesunu mezi jedním a druhým pobřežím. Zároveň se jedná o místo, kde pohřbívali své blízké. Dále následovala prohlídka zdejší farmy, do které chodí děti z mateřské školy, ale i starší děti, protože se sem sami rády vrací v rámci dobrovolné pomoci a vzájemné spolupráce. Naše děvčata se dozvěděla spoustu zajímavých informací a mohla si vyzkoušet řadu činností, které zdejší děti zvládají pro udržení jejich tradic a hlavně pro pochopení fungování systému zemědělské produkce. Večer dívky strávily ve společnosti norských kamarádů, kteří je pozvali na tacos a umožnili jim blíže se seznámit se zdejšími společenskými aktivitami.

Den 13

Sbírání zkušeností v Norsku s projektem Crossing Borders se pomalu blíží ke konci…Čekají nás zprávy z posledních dvou dní. Naše žákyně byly dnes rozděleny podle zaměření aktivit a pondělního plánu na 2 skupiny. Jedna skupina navštívila pečovatelský dům a měla možnost porovnat úroveň péče zde a u nás. Poté se zapojila do zaměstnávání klientů. Pomáhaly hrát bingo. Fyzioterapie, na kterou byla devčata připravena, byla z důvodu únavy klientů nahrazena muzikoterapií. Druhá skupina navštívila školku, kde se naše děvčata zapojila do dopoledních herních aktivit u dětí ve věku 3-6 let. Veškeré činnosti (i vaření oběda) probíhaly venku na sněhu. Odpoledne a podvečer byl věnován výstupu na Våttåhaugen a završen grilovačkou.

Den 14

Reportáž TV RTM+ o projektu SAFE AGING, kterého se s norskými partnery účastníme

Projekt Safe Ageing – Norsko – DEN PO DNI

Projekt Safe Aging – Norsko

(Pokračování textu…)

Jak bylo na Erasmu?

Online přednáška účastnic programů Erasmus, co jim pobyty v zahraničí v rámci Erasmu daly, co by jinak nezažily. O své zkušenosti i dojmy se s vámi podělily dvě bývalé studentky a jedna studentka současná. A jaký byl závěr všech? Že to byla úžasná zkušenost do osobního i pracovního života, že si užili opravdu hodně srandy a že by se tam klidně ještě vrátili.

Výsledky pohovoru v anglickém jazyce k projektu Crossing Borders

Výsledky ke stažení zde: Pohovor v anglickém jazyce k projektu Crossing Borders .pdf

Liberecká zdrávka – přidej se k nám. Promo video 2021

Naše studentky se zúčastnily mezinárodního projektu v Německu a vyzkoušely si praxi v zahraničí

Šest žákyň posledního ročníku oboru Zdravotnický asistent se zúčastnilo praxe v Německém Landshutu v rámci projektu Program podpory odborných praxí ve spolupráci s Tandem Regensburg a Berufsfachschule für Altenpflege der Caritas Landshut. První dva dny proběhla (Pokračování textu…)

Plymouth 2019 – Zase jsme v Anglii na stáži Erasmus+

Průběžné postřehy, reporty našich stážistů 3

Adéla: Tak nejdříve bych začala u rodiny. Má host mum, neboli Maruška je děsně hodná a pořád mě rozmazluje. Dává mi užitečné rady a pomáhá mi se spoji autobusů a tak dále. Výborně vaří, a večeře se podobají úplné hostině! Pokoj sdílím s holčinou z Německa, která je taky děsně fajn, jen méně upovídaná. Pracuje v Plymouth jako mechatronik.

V práci je to trochu horší. Všichni pacienti trpí demencí a většina z nich je agresivní. Když jsem první den viděla, jak jedna starší paní poškrábala sestřičku do krve, tak jsem měla opravdu strach, takže se bojím s většinou komunikovat nebo se k nim jen přiblížit. Hned první den po mě také rezidentka hodila kelímek. Včera jedna postarší dáma škrábla pečovatelku pod oko, chudák ani chvíli neviděla. Kámen úrazu pro mě je jim porozumět. Mají jiný přízvuk a je to opravdu těžké pochytit to, co po Vás chtějí. Jinak tam mají také rybičky, králíka a také kočku.

Průběžné postřehy, reporty našich stážistů 2

Majda: O víkendu jsme se sešly na zastávce v domnění, že se vydáme do krás planin Dartmooru. Nastal obrat a my jsme už seděly v loďce směrem do Cawsand. Cesta byla houpavá místy s obráceným žaludkem. Vystoupily jsme na pláži plné krasných kamínků a mušliček a vydaly se  k Rame Head – kaplička, Mamma Mia. Procházely jsme lesní stezkou alá Avatar – rozvětvené stromy, vétve porostlé mechem… Když jsme vyšly uchvátil, oněměl nás pohled na širé moře se skalními útesy – nemohly jsme se vynadívat i po zbytek cesty. Šly jsme podél útesu a na cestě jsme potkaly poníka. Byl nádherný a dokonce nám i zapózoval. Na konci cesty a na vrcholku stála kaplička, byla krásná. Teda foukalo tam jako blázen, ale pohled dolů na moře, nejde to ani slovy vyjádřit, jak krásné to bylo. Asi po půl hodině sezení a svačení s nenasytným kocháním na okolí jsme se odhodlaly pokračovat v tůře. Prošly jsme kolem volně žijících poníků na silnici, která nás dovedla zpět do Cawsand. Městem jsme prošly do sousedního Kingsand a lesníma cestama jsme došly až do Cremyllu. Vyfotily jsme se u Mount Edgcumbe Folly. Poté jsme vyrazily na trajek zpátky do Plymouthu. Za všechny zúčastněné mohu říct, že to bylo opravdu nádherné, kouzelné a chtěla bych se sem určitě někdy vrátit.

(Pokračování textu…)

Návštěva německých studentů z Berufsfachschule für Altenpflege na naší škole

V rámci programu Podpory odborných praxí – Freiwillige Berufliche Praktika in Tschechien ve dnech 25. 1. – 8. 2. 2019 přijelo v pátek do Liberce 11 německých studentů. (Pokračování textu…)

A ještě video z Erasmus+ v Anglii 2018 v podzimní etapě

Jaký byl Erasmus+ v Německu 2018 v podzimní etapě projektu?

Dvě z našeho týmu stážistek z Německa se s námi podělily o své zkušenosti a zážitky z praxe v zahraniční v rámci projektu Erasmus+. Přečtěte si, co viděli a na vlastní kůži zažily. Stojí to za to 😉 (Pokračování textu…)

Jaký byl Erasmus+ v Anglii 2018 v podzimní etapě?

(Pokračování textu…)

Erasmus+ Do Evropy na zkušenou s Libereckou zdrávkou: Odborné stáže v Německu a Anglii pro naše žáky a studenty

Naší škole se podařilo získat grant, ze kterého byly hrazeny odborné stáže studentů v Německu a Anglii. Podívejte se na příběhy, fotografie a jiné informace o úspěšně realizovaném projektu. (Pokračování textu…)

Jaká byla Anglie 2018 na Erasmus+?

15. 6. 2018

Konec našeho pobytu se přiblížil velmi rychle. Na pracovištích se se studentkami s dojetím loučil personál i klienti. Ukáplo i pár slziček nad dárečky a přáníčky. V pátek jsme v Tellus převzaly certifikáty za úspěšně splněnou stáž a už jsme honem utíkaly do National Marine Aquarium, kde jsme měly objednanou prohlídku podmořského světa. Měly jsme veliké štěstí, protože právě probíhalo krmení divé zvěře – chobotničky, žraloků i rybek na korálových útesech (umělých). Komentované krmení bylo opravdu zajímavé, strávily jsme tu příjemné odpoledne. Po návštěvě jsme ještě utratily poslední (Pokračování textu…)

Fotky z Německa: Erasmus+ 1. mobilita

Podívejte se na několik fotek z pobytu našich studentů v rámci projektu Erasmus+ v Německu.

Archiv školního blogu