Přeskočit na obsah

Projekt Safe Ageing – Norsko – DEN PO DNI

Projekt Safe Aging – Norsko

Poslední den: rozloučení s Norskem

S Norskem se naše skupina rozloučila ve společnosti krásné přírody, vlídností a srdcem na dlani norských partnerů, kdy se o závěrečný výstup na TOP vrchol Leskviku postarala ředitelka školy Johan Bojer vgs. Leskvik paní Borghild Husdal Buhaug a její kolegyně Eva Lutdal. Bylo to nádherné rozloučení s tímto inspirativním místem.

Den 5

Poslední den se naše skupina rozdělila. Kolegyně J. Veverková a J. Hrabinová z Domova seniorů Františkov „stínovaly“ při pracovním dopoledni v Leskvik nursing home. Pracovaly se skupinkou studentů a vyučující z Leskvik Johan Bojer vgs. high school. J. Urbanová a D. Metelcová byly v Moskviku v Care and Activity Centre na setkání se zástupci ze zdravotnictví z kraje, vedoucí pečovatelských služeb regionu. Zde nám představili jedinečný pilotní projekt k bezpečnému stárnutí = pilotáž technologií sociálního zabezpečení.

Den 4

Den začal prohlídkou firmy CTM Lyng s elektronickou výrobou pomůcek pro chytrou domácnost, která nejen seniorům může usnadnit významně život. Následovala velmi konstruktivní debata k technologii Welfare z pohledu uživatele (CTM). Odpoledne proběhla návštěva Domova seniorů Rissa a přednáška o mezioborovém projektu Johan Bojer vgs, Rissa.

Den 3

Den dnes naše skupina s norskými partnery absolvovala v zařízení IF Jobb v Leksviku, které zaměstnává zdravotně a mentálně handicapované. Po důležitých základních informacích byly představeny jednotlivé provozy tohoto smysluplného zařízení, kde je znát sounáležitost, radost ze života a vděčnost. To vše dokládá i sdělení ze spontánní reakce mladého průvodce: „Kdyby tady tihle lidé nemohli být, tak bych i já musel odejít….“

Den 2

Na programu v Norsku ve městě Trodheim dnes byly návštěvy dvou typů škol. Nejprve univerzity na Fakultě lékařství a zdravotnických věd. A dále následovala prezentace ve škole Strinda vgs., která poskytuje studium v oborech se zaměřením na zdravotní péči.

 

Den 1

Dnes začal dlouho připravovaný projekt Safe Ageing, kterého se účastní manažerka projektu Mgr. Metelcová, ŘŠ Mgr. Urbanová, Mgr. Veverková – specialista školy v geriatrické problematice a J. Hrabinová – zástupce sociál. partnera školy Domova seniorů Františkov.

První setkání v rámci projektu se odehrává v Norsku. A dnešní den se uskutečnila návštěva nejprve v Centru péče Stadsbygd, kde naše zástupce přivítala vedoucí sestra, která je seznámila s provozem, organizací práce i personálním obsazením. Naše skupina porovnala zkušenosti a načerpala nové inspirace.

Následně během odpoledne ve městečku Leksvik proběhlo setkání s některými studenty z oddělení zdravotnictví po jejich praxích. Ti si připravili prezentace ze svých zkušeností a seznámili se strukturou vzdělávání zdravotníků v Norsku.