Přeskočit na obsah

Naše Ježíškova vnoučata zavítala i do liberecké nemocnice

Bezmála stovku dárků od Ježíškových vnoučat obdrželi starší pacienti, kteří v předvánočním či přímo vánočním období pobývali na odděleních následné péče Krajské nemocnice Liberec, a.s., tedy v Jablonném v Podještědí, Turnově a Liberci. Liberecká nemocnice se totiž připojila k projektu Ježíškova vnoučata, který organizuje Český rozhlas. V rámci něj si může kdokoliv ve věku od 55 let požádat o splnění svého vánočního přání. Na komkoliv z veřejnosti pak je, zda se rozhodne do projektu zapojit a přání vyplnit. Přání si dárce musí rezervovat na https://www.jeziskovavnoucata.cz a pak ho splní.

V liberecké nemocnici se koordinace ujala Mgr. Jolana Strnadová, manažerka komunikace a psychosociální péče. „Senioři na našich odděleních následné péče mají přání rozmanitá, kromě věcných dárků si přejí i zážitkové, jako například produkci od harmonikáře či setkání s příbuznými, které dlouho neviděli. Přejí si ale i prozaické věci, jako knihy, křížovky, kosmetiku, oblečení, nádobí, mikrovlnnou troubu. Měli jsme to štěstí, že pro každého z nich se našel dárce. Na přání pekli dárci cukroví, vánočku, štrůdl. Radost přineslo i CD Ondřeje Brzobohatého nebo krásná orchidej v květináči,“ říká manažerka s tím, že zajištění celého procesu je poměrně časově i logisticky náročné

„Na druhou stranu je ale velice příjemný pocit, když vidíte, že se skutečně podařilo někomu udělat radost,“ pokračuje. Jak říká, na zajištění se podílí veškerý personál, od sester přes lékaře až třeba po zaměstnance úseku dopravy KNL. Mezi netradiční přání pak řadí také jedno bývalé učitelky mateřské školy, která chtěla dostat přáníčko malované dítětem. Tak se jich sešlo hned několik.

Samotnému předání dárku předchází mnoho neviditelných úkonů. Od vytipování seniorů, které je vhodné oslovit, přes podrobnou sondáž konkrétní podoby, po zadání přání do systému, komunikaci s dárcem a rovněž koordinace a zvážení, zda je možné či vhodné, aby dárek předal sám dárce. V případě, že je třeba zdaleka, je možné doručit jej do nemocnice i poštou, kde se zaměstnanci postarají o doručení do správných rukou. Někdy si dárce přál setkání s pacientem. Ten se však na to necítil, nepřál si to. Dárci byli někdy smutní, ale vesměs chápající.

Průměrný věk obdarovaných pacientů byl 80 let. Někteří senioři se báli něco si přát. Obávali se závazků k Ježíškovým vnoučatům. „A proto jsem tu musela být, abych vysvětlovala a vysvětlovala. Celá akce by se neobešla bez vstřícnosti a cenných informací od sociálních pracovníků Radky Trojanové, Mariana Svobody, vrchních a staničních sester všech Oddělení následné péče, dobrovolníků, paní kaplanky, studentů Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Liberci a dalších. Za to všem patří veliké poděkování,“ děkuje Jolana Strnadová.

Celý zpravodaj ke stažení zde: Zpravodaj KNL z 13. 2. 2019