Přeskočit na obsah

Cykloturistický kurz 2018

Letošní cykloturistický kurz proběhl od 14. do 18. května 2018 v kempu Borný na Máchově jezeře. Stejně jako každý rok si studenti mohli předem vybrat, zda kurz absolvují jako pěší turisté nebo jako cyklisté. Pro letošní rok jednoznačně převažovali pěší turisté, a to počtem 47 studentů, zatímco cyklisté nastoupili v počtu 29 kusů. Předpověď počasí na následující dny nevypadala zrovna růžově a tak jsme se snažili užít prvního slunečného dne úplně na maximum. Po zdárném dosažení cíle – pro cyklisty tedy přesunu z Liberce (od Kauflandu v Pavlovicích) přes Kryštofovo údolí, Osečnou a Mimoň na Máchovo jezero do kempu Borný, pro pěší přesun z Mimoně, přes Hradčanské stěny a jak jinak než do kempu Borný. Ubytovat, najíst, říct si základní informace k dalším dnům, zhodnotit den uplynulý a odpočinout si.

Úterý – nohy?.. bolí.. předpověď počasí? Se vylepšila! Výborně! Takže jak jinak, než se vydat vstříc dalším dobrodružstvím. Cyklisté se v úterý vydali na odpočinkovější výlet a to na zámek Zákupy a dále přes Českou Lípu, Peklo a Oboru zpět do kempu. Pěší turisté se v důsledku opravdu početných skupin rozdělili na dvě půlky. Jedna půlka absolvovala výlet na Bezděz a druhá šla přes Provodín na vyhlídku v Jestřebí. Úterý všichni zvládli na výbornou, ale nutno říct, že puchýřů i „osezelých“ zadků rapidně přibylo.

Předpověď počasí na středu vypadalo velmi špatně a únava v našich nohách (i zadcích) 🙂 se zvyšovala, proto byl tedy na plánu odpočinkovější den. Dopoledne dostala každá třída trička, barvičky a štětce a měli za úkol tvořit umělecká díla. 🙂 Musím říct, že se každý rok doslova rozplývám nad některými výtvory a občas mě napadne, jestli si někteří naši studenti vybrali ten správný obor pro studium. Po dopolední chvilce umění nás čekal odpolední krátký výlet na zmrzlinu, který pěší směřovali do Starých splavů a cyklisté do Doks s následnou okružní jízdou okolo Máchova jezera.

Ve čtvrtek nás měl čekat vrchol našeho týdenního snažení, tzv. „nejdelší etapa“ – tedy minimálně pro všechny cyklisty, které čekal výlet přes hrad Housku, kde jsme stihli dát ještě prohlídku Pekla od D. Alighieriho, na hrad Kokořín a před vyhlídku v Jestřebí dom. Půlka pěších turistů ten nejnáročnější výlet (Bezděz) už měla za sebou a tak si to pro tento den vyměnili a šli na vyhlídku na Jestřebí, zatímco tu druhou půlku turistů to teprve čekalo. Počasí se nám naštěstí umoudřilo, takže pláštěnek nebylo potřeba a s přibývajícími kilometry jsme dokonce sundávaly i další vrstvy oblečení.

Po náročném čtvrtku jsme si večer uspořádali modní přehlídku vytvořených triček, zhodnotili kurz, všichni se poplácali po rameni po všech těch zdolaných kilometrech a šlo se balit a připravovat na páteční odjezd.

V pátek jsme hned po snídani osedlali naše líné oře a zavázaly neposlušné tenisky, protože už ani těm se nechtělo, a vydali se na cestu dom. Na pěší čekali 4km na vlak do Starých Splavů a na cyklisty 15km přesun na vlak do Mimoně, kde jsme přisedli do vlaku k pěším. Na nádraží v Liberci jsme se všichni rozloučili a vydali se do vlastních domovů.

Velká pochvala patří všem zúčastněným a to jak studentům, tak i pedagogům za jejich fyzické výkony i za dobrou náladu, která panovala po celý týden kurzu i navzdory občasné nepřízni počasí.

K. Strnadová, vedoucí kurzu.