Ve dnech 27. a 28. března 2018 se skupina vybraných zájemců z 3. ročníku zdravotnického asistenta vydala na kulturně a historicky poznávací exkurzi do Berlína. Cesta byla poměrně dobrodružná, protože jsme se do cíle své cesty dopravovali pouze veřejnou hromadnou dopravou, převážně vlakem. Pro některé byl adrenalinový zážitek i balení věcí na cestu, jelikož vše nejpotřebnější se muselo vejít do jednoho batůžku.
První den nás Berlín přivítal krásným počasím. Po vystoupení z S-Bahnu na nádraží Zoologická zahrada, které mimo jiné tvoří kulisy pro děj knihy My děti ze stanice Zoo, jsme uctili památku obětí válek a teroristů tichým zamyšlením u schodů Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche. Krátká procházka po Kurfürstendammu nás připravila na celodenní putování po hlavním městě Německa. Další zastavení a možnost udělat skupinovou fotografii bylo před hlavním vstupem do Berlínské zoo u tzv. Elefantentor. Pro mnohé to byl i impuls k zamyšlení, zda se do Berlína znovu vrátit, protože Berlínská zoo se může pyšnit tím, že chová pro mnohé z nás roztomilé pandy. My jsme ale pokračovali dál až k modernímu monumentu z oceli k 750. výročí založení Berlína. Poslední zastavení v centru bývalého Západního Berlína bylo v 6. patře obchodního domu KaDeWe (Kaufhaus des Westens). Na tomto patře je oddělení lahůdek, kde jsme obdivovali spoustu exotických pokrmů, které jsme mnozí z nás viděli poprvé v životě a často jsme ani netušili, jak se označují v češtině.
Nad moderní architekturou a umem dnešních inženýru jsme žasli na Postupimském náměstí (Potsdamer Platz). Zavěšená střecha Sony centra v podobě střechy cirkusového stanu snad popírá zákony gravitace. Pomocí nejrychlejšího výtahu v Evropě jsme vyjeli na vyhlídku na jedné z výškových budov u Postupimského náměstí. Je pravda, že některým tato jízda nedělala příliš dobře. Z vyhlídky Panoramapunkt byl skvělý výhled na celé centrum Berlíny.
Pohnuté dějiny 20. století jsme si připomněli v památníku holocaustu (Holocaust Mahnmal). Expozice muzea na nás velmi silně zapůsobila. Emočně nejnáročnější asi byla místnost s autentickými dopisy, poznámkami a vzkazy zavražděných židů. Venkovní část památníku s 3000 betonovými bloky je ojedinělý monument se silným poselstvím všem lidem.
Protože již bylo pozdě odpoledne, našli jsme si místo, kde jsme mohli nasytit naše žaludky. Část z nás ochutnala typickou berlínskou specialitu Currywurst. Přes počáteční nedůvěru k tomuto pokrmu nám většinou zachutnala. Možná to bylo i tím, že jsme už skoro hlady šilhali.
Po vydatném pokrmu jsme došli až k symbolu Berlína k Braniborské bráně. Tato fotogenická památka nám posloužila jako kulisa pro naši další skupinovou fotografii. Od Braniborské brány jsme prošli ulicí Pod Lipami (Unter den Linden). U většiny památek jsme si vyslechli doplňující komentář k historii Německa ale i celé Evropy. Berlínský dóm a Ostrov muzeí jsme si prohlídli již pouze zvenčí v zapadajícím slunci.
Na další naší zastávce u Chackpointu Charlie jsme otevřeli další významné téma naší exkurze. Tím bylo poválečné uspořádání Berlína a celého Německa a studená válka. Na téma rozdělení Berlína jsme pak navázali druhý den, kdy jsme obdivovali umělecké výtvory na zachovalých zbytcích Berlínské zdi u tzv. East Side Gallery. Jaká byla historie Berlínské zdi a jak to vše fungovalo, jsme se dozvěděli v Dokumentačním centru Berlínské zdi na Bernauerstraße.
Nevšední zážitek byla pro nás i večerní návštěva kopule Bundestagu – německého parlamentu. Opět jeden ze symbolů Berlína a moderní architektury. Pohled na večerní Berlín z vyhlídky je nezapomenutelný. A protože nás již v pozdní večer opouštěly postupně síly, naše další cesta směřovala do místa našeho přenocování do Metropolhostelu.
Za organizátory exkurze věřím, že se našim žákům podařilo nasát atmosféru evropské metropole a zároveň že si uvědomili význam Berlína a celého Německa z pohledu historie ale i současnosti. Exkurze byla pořádána se záměr motivovat naše žáky v získávání jazykových dovedností a znalostí v německém jazyce. Zároveň měla posílit jejich toleranci k jiným národům a jiným kulturám. Těším se na další dobrodružné výpravy k našim sousedům.
Mgr. Petr Němec
Učitel německého jazyka