Home » O škole » Duke of Edinburgh’s Award

Duke of Edinburgh’s Award

doea_int_proud_to_be_doing

Milí žáci, studenti, staňte se účastníky prestižního programu DofE při naší škole 😉

Od září 2016 se naše škola stala místním centrem programu Duke of Edinburgh’s Award (DofE), tedy Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Jedná se o propracovaný vzdělávací program, který motivuje a podporuje mladé lidi ve věku od 14 do 24 let v jejich osobním rozvoji.

Účastníci DofE si stanovují cíle ve čtyřech oblastech:

 • Rozvoj talentu
 • Sportovní aktivita
 • Dobrovolnictví
 • Dobrodružná expedice

S pomocí svého vedoucího účastníci dlouhodobě usilují o jejich splnění.

Mrkněte tedy níže na příklady pro rozvíjení svého talentu, sportovních aktivit, dobrovolnictví a dobrodružných expedic.

Rozvoj talentu

Každý v sobě skrýváme jiný talent. Tato oblast poskytuje účastníkovi příležitost zlepšit jakoukoliv dovednost, rozvinout svůj talent nebo zkusit něco úplně nového. Rozvoj talentu má vést k získání nových nebo prohloubení stávajících zájmů a talentů. Důležité je stanovit si dobře měřitelný cíl, který nebude ani příliš jednoduchý, ani příliš náročný.

Příklady aktivit rozvoje talentu

Odborné dovednosti: archeologie, cukrářství, elektronika, finanční gramotnost, účetnictví, event management, informační a komunikační technologie, kosmetika, kadeřnictví, masáže, matematika, politická studia, řízení motorových vozidel, řízení podniku/management, spirituální a meditační aktivity, vaření, zdravotnictví a první pomoc aj.

Média a komunikace: blogování, vlogování, debatování, digitální media, filmová kritika, moderování akcí, vystupování na veřejnosti, moderování v rádiu/televizi, novinářské psaní, prezentační dovednosti, tvorba časopisu, tvorba videí/filmů, tvorba webu, programování, tvůrčí psaní, webdesign, znakový jazyk aj.

Múzická umění: Břichomluvectví, cirkusové umění, dance choreography, divadelní kritika, herectví a divadelnictví, improvizační divadlo, kouzelnictví, loutkářství, mažoretky a twirling aj.

Výtvarná umění a řemesla: aranžování květin, DIY, fotografování, grafický design, háčkování, kaligrafie, keramika, kovářství, kreslení, malování, módní návrhářství, origami, patchwork, pletení, pletení košíků, práce se sklem, sochařství, šití, výroba dárkových předmětů, výroba krajek, výroba oblečení, výroba šperků, vyšívání, zpracování dřeva aj.

Cizí jazyky: angličtina, čínština, francouzština, italština, japonština, němčina, portugalština, ruština, španělština, vietnamština, polština, hawaiština

Příroda a zvířata: astronomie, biologie, botanika, ekologie, ochrana životního prostředí, fyzika, geologie, chemie, chov akvarijních rybek, lesnictví, lisování květin, meteorologie, péče o domácí zvířata, pěstování květin, pozorování ptáků, rybářství, včelařství, výcvik koní a péče o ně, výcvik psů a péče o ně, zahrádkářství, zemědělství, zoologie aj.

Hra na hudební nástroj: akordeon, bicí, flétna, foukací harmonika, harfa, housle, klarinet, kontrabas, kytara, piano, pozoun, saxofon, trubka, varhany, violoncello, ukulele aj.

Hudba – ostatní: DJing, hraní v kapele, zpěv v kapele, hudební improvizace, hudební kritika, hudební teorie a nauka, příprava hudební akce, sborový zpěv, skládání hudby, sólový zpěv aj.

Aktivity související se sportem: funkce rozhodčího, létání, motorové sporty, střelba, trenérství, údržba sportovišť, vedení sportovního klubu aj.

Délka plnění programu rozvoje talentu:

 • Bronzová úroveň: 3 měsíce
 • Stříbrná úroveň: 6 měsíců
 • Zlatá úroveň: 12 měsíců

Sportovní aktivita

Sportem ku zdraví a pohodě. Cílem této oblasti je podporování účasti mladých lidí ve sportovních aktivitách a zlepšení jejich sportovních výkonů. Není nutné, aby každý účastník trhal rekordy a sbíral medaile, důležité je dělat jakoukoliv sportovní činnost pravidelně a s nadšením. Účastníci si mohou vybrat sport, kterému se již nějakou dobu věnují, nebo začít s něčím naprosto novým. Je však důležité, aby si vždy stanovili správný cíl.

Příklady sportovních aktivit

Individuální sporty: atletika, badminton, běhání, cyklistika, golf, in-line bruslení, jízda na koni, kuželky, bowling, lukostřelba, moderní pětiboj, orientační běh, squash, stolní tenis, střelba, tenis, triatlon

Týmové sporty: americký fotbal, rugby, baseball, softball, fotbal, házená, nohejbal, pozemní hokej, hokejbal, ultimate frisbee, volejbal, disc golf aj.

Fitness aktivity: aerobik, zumba, gymnastika, chůze, pěší turistika, jóga, body and mind, zdravotní cvičení, posilování, fitness, trampolíny aj.

Tanec: balet, břišní tance, orientální tance, flamenco, latinskoamerické tance, lidové tance, společenské tance, standardní tance, stepování, street dance aj.

Adrenalinové sporty: BMX, horolezectví, bouldering, létání, parašutismus, parkour, skateboarding aj.

Bojová umění: aikido, box, capoeira, judo, karate, kickbox, sebeobrana, šerm, tae kwon do, zápas aj.

Vodní sporty: dračí lodě, kajakářství, kanoistika, kiteboarding, paddleboarding, plachtění, plavání, potápění, surfing, windsurfing, synchronizované plavání, veslování, vodní lyžoování, vodní polo aj.

Zimní sporty: běžecké lyžování, biatlon, curling, jízda na bobech, jízda na saních, krasobruslení, lední bruslení, lední hokej, lyžování, snowboarding, snowkiting aj.

Délka plnění programu sportovní aktivity:

 • Bronzová úroveň: 3 měsíce
 • Stříbrná úroveň: 6 měsíců
 • Zlatá úroveň: 12 měsíců

Dobrovolnictví

Celý život dáváme a dostáváme. Dobrovolnictví je jedním ze způsobů, jak dávat a dostávat zároveň. V této oblasti se mladí lidé věnují činnosti, při které bez nároku na honorář pomáhají jiným lidem, komunitě či životnímu prostředí. Účastníci by si měli sami zvolit činnost, která jim přijde smysluplná a zároveň je bude bavit.

Příklady aktivit dobrovolnictví

Práce s lidmi: pomoc dětem, pomoc lidem se zvláštními potřebami, pomoc starým lidem, práce s mládeží, role vedoucího DofE, sportovní trenérství, vedení skupiny (skaut, tábor aj.), výuka/doučování, záchranářské služby a první pomoc aj.

Občanská angažovanost: pomoc s přípravou místních akcí, pomoc v místních médiích, příprava prospěšného projektu, účast ve školní či místní radě, zvyšování povědomí o významných tématech

Pomoc v neziskovém sektoru: fundraising a sbírky, pomoc s přípravou akce, pomoc v místním centru DofE, pomoc v neziskové organizaci, práce v charitativním obchodě/kavárně aj.

Životní prostředí a zvířata: péče o místní prostředí, pomoc ve zvířecím útulku, práce v přírodním parku, práce v zoo či na farmě, sbírání odpadků, zvyšování povědomí o významných tématech aj.

Délka plnění programu dobrovolnictví:

 • Bronzová úroveň: 3 měsíce
 • Stříbrná úroveň: 6 měsíců
 • Zlatá úroveň: 12 měsíců

Dobrodružná expedice

Za hranice všech zážitků. Dobrodružná expedice je výzvou k překonání obav z neznámého a příležitostí vyrazit s partou na několik dní objevovat zajímavá místa v České republice i zahraničí. Cílem je vytrhnout mladé lidi z jejich pohodlí a podpořit je v týmové spolupráci, vytrvalosti i překonávání fyzické námahy.

Základní informace o expedici: 4-7 členů, expediční skupina si expedici plánuje jako tým sama, skupina je plně soběstačná (bez využití motorizovaných vozidel, zásoby jídla jsou vlastní, ubytování „na zádech“, bez mobilních technologií – pouze pro případ nouze), expedice má jasně definovaný cíl aj. –  zeptejte se svého vedoucího expedice 🙂

Délka plnění programu dobrodružné expedice:

 • Bronzová úroveň: cvičná expedice 1 den + 1 noc, ostrá expedice 2 dny + 1 noc, 6 hodin cíleného úsilí/den
 • Stříbrná úroveň: cvičná expedice 2 dny + 2 noci, ostrá expedice 3 dny + 2 noci, 7 hodin cíleného úsilí/den
 • Zlatá úroveň: cvičná expedice 2 dny + 2 noci, ostrá expedice 4 dny + 3 noci, 8 hodin cíleného úsilí/den + Akce s pobytem

Proč se účastnit DofE?

Účastí v DofE se mladí lidé připravují do budoucího života a posilují si svou samostatnost. Prostřednictvím programu mohou účastníci zvýšit svou zodpovědnost, trpělivost a sebevědomí. Zároveň mohou získat prestižní mezinárodní certifikát, který zúročí při přijímacích zkouškách na vysokou školu v zahraničí i v České republice či budoucích zaměstnavatelů. Mnoho významných mezinárodních firem i vzdělávacích institucí a univerzit přihlíží k Mezinárodní ceně vévody z Edinburghu při hodnocení nových uchazečů.

DofE má dlouholetou tradici a ve světě funguje již více jak 60 let. Cena byla založena ve Velké Británii Princem Philipem, vévodou z Edinburghu, a během této doby prošly programem miliony studentů, z nichž někteří se stali významnými celospolečenskými osobnostmi. V České republice se nyní DofE účastní již téměř 1 300 mladých lidí ve více než 100 vzdělávacích institucích. Daleko více informací naleznete na www.DofE.cz.

Jak začít a na koho se v naší škole obrátit?

Neváhejte, a zastavte se za jedním z vašich vedoucích DofE na Liberecké Zdrávce, můžete si vybrat 🙂

 • Dana Metelcová – koordinátor DofE, vedoucí účastníků
 • Jakub Bér – vedoucí účastníků, školitel a hodnotitel expedice
 • Jiří Kozák – vedoucí účastníků, školitel a hodnotitel expedice

Rádi vás vezmeme v rámci DofE pod svá křídla, poradíme a pomůžeme. Tak na co ještě čekáte? 🙂

Akce DofE na naší škole

Prohlédněte si již proběhlé akce konané v rámci DofE na naší škole.

15. 11. 2016: Beseda s ambasadorem DofE, Jakubem Axmanem, držitelem nejvyššího zlatého ocenění

What is the DofE Award?

Shlédněte krátké video o Mezinárodní ceně vévody z Edinburghu a dozvíte se více 😉

Ještě více videí naleznete přímo na YouTube kanálu DofE.